Podcast / radio

Podcast / radio

SPYRE / PODCAST 04

Ahoj Honzo, pro ty co tě neznají..řekni nám něco o sobě.
Čáu, jmenuju se Honza Zbořil, původem z Brna, ale bydlím v Hulíně (v tom moravském :) ). Už od dětství se pohybuji mezi dvěma druhy umění – filmem a hudbou. Mezi moje koníčky/práci patří filmová a televizní scenáristika + psaní rozhlasových dramatických textů. Aktuálně studuji magistra Teorie a dějiny dramatických umění (tj. filmová, televizní, divadelní a rozhlasová věda) na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci + sem tam natočím nějaké to aftermovie/promovidea/studentské filmy. A samozřejmě hudbu mám rád stejným dílem. Je to pro mě další forma seberealizace :)
 
Co nebo kdo tě přivedl k hraní a jak vůbec vznikl tvůj dj nickname? Když jsem poprvé navštívil DnB party 
Přerovská Velvet Revolution 2010 s Johnem B. Pamatuji si, jak jsem vešel na stadion a X.Morph zrovna zahrál State Of Mind – Division Ten na velkém soundu. V ten okamžik jsem věděl, že jsem našel svůj další koníček, který mě doufám nikdy nepustí (zatím nepustil a doufám, že to tak hooodně dlooooho zůstane). Řekl jsem si, že lepší bude začít sám, protože jsem měl naposloucháno hodně setů a věděl, jak to musí znít, aby mě to bavilo a taky jsem to tak ve finále udělal. Od mixování na gramofonech přes přechod cd, až do aktuální fáze flashdisk. U posledního zmíněného média mi částečně pomohl, a hlavně mi ho doporučil Caloosh. Moje přezdívka vznikla tím, že jsem chtěl něco jednoduchého a zvučného. Přesně ale nevím, kde se to vzalo. Byla to náhodná myšlenka.
 
Kde a kdy bylo tvé první hraní před veřejností, když nebudeme počítat grilovačky ? Myslím tím real party, na které jsi jako dj vystoupil ?
Bylo to v roce 2011 na Kulturáku v Hulíně. Hrál jsem celou noc… asi dvě hoďky na gramce, a když mi došli vinyly, tak jsem přesedlal na Virtual DJ :) Každopádně hleděl jsem, že se nakonec v tak malém městečku sešli na takovou akci lidi. :)
 
Jak vnímáš současnou českou potažmo světovou dnb scénu? 
Česká a světová dnb scéna je na vrcholu. To bezesporu. Kvanta hudby, djs a producentů, že člověk ani nestíhá vybírat. S kvantitou ale v určitých sférách klesá kvalita. Je na každém, co si kdo vybere. A co si budeme říkat, není to dnes už jen o skillu, ale i o promu a kvalitní promo se v některých případech bohužel nerovná kvalitnímu skillu. Kdo chce něco pořádného, musí víc hledat a být trpělivý.
 
Jaký je tvůj oblíbený dj/producent/klub?  
Ohledně dje nemůžu jmenovat jednoho, ale vyjmenovat rovnou tři, respektive čtyři. A.M.C, Camo & Krooked, Krakota. Co u těchto jmen oceňuju je to, že nejsou zatvrzelí v jednom subžánru, ale jsou multisubžánrový, snaží se překvapovat a kombinovat, selektují oldschooly, ale i nejnovější věci (jsou drum&bassově velmi vzdělaní) a set mají vždy harmonicky sestavený tak, že k sobě skladby dokonale hodí. Od nich to prostě nezní jako míchání jablek s hruškama :) Spíš dokazují to, že atmosferický liquid může s dynamickou neurořežbou znít jako dokonalá kombinace. Určo je takových djs více, ale aktuálně nejvíc sleduju tyhle projekty. U Krakoty se i v mnohém ztotožňuji, protože skládá spíše pohodové chillové liquidní záležitosti, ale v setu se nebojí přitvrdit a set úplně odklonit od své produkce, což ne každý dělá. Já si toho cením, protože vím, že některé věci se hodí jen na poslech do auta nebo na doma, ale na parket moc ne. Lidé chtějí na akci hlavně dynamiku a ať to šlape. Samozřejmě jak na které party. Jsou i výjimky a není jich málo. :) 
Nejlepší producent jednoznačně Camo & Krooked – jejich album Mosaik mě totálně dostalo. Těsně za nimi je Break – multisubžánrový pán, který má i přes to jedinečný rukopis svého zvuku.
Klub? Mír bezkonkurenčně. Je to srdcovka a místo – dj domov, kam se rád vracím kvůli zábavě se skvělými lidmi a báječné našlapané atmosféře.
 
Kromě djingu se úspěšně zabýváš i producentskou činností. Co je v tomto směru u tebe nového a kdy můžeme očekávat nějaký nový release? 
Koncem minulého roku jsme s kamarády založili nový non-drum & bass, kde kombinujeme elektronické prvky s živými nástroji, což mě posunulo zase trochu někam jinam. Co se týče mého dnb projektu, tak mám hotových i upsaných několik tracků. O detailech zatím nemůžu mluvit. Každopádně teď si dávám s dnb produkcí na chvíli pauzu a brzo na to zase vlítnu.
 
Vím, že se zabýváš psaním scénářů a hlavně režii. Pokud vím, zatím se jednalo jen o krátkometrážní snímky. Kdy se dočkáme spyrova prvního celovečerního bijáku a jaký žánr tě nejvíc láká?
Malinká úprava – režií a hlavně psaním scénářů. :) U filmu mě baví hlavně ta literární příprava a dramaturgie, ale pravda… kromě dvou věcí (televizního seriálu na zakázku a rozhlasové inscenace) jsem vše i režíroval nebo spolurežíroval. Oficiálně mám hotové dva scénáře k celovečerním filmům. Na jeden shání producent sponzory k realizaci a druhý scénář nyní překládám na radu producentky z FAMU do angličtiny, aby se realizoval v zahraničí, protože se podle slov jednoho z členů Státního fondu kinematografie moc se scénář nehodí do českého kontextu, i když je prý skvěle napsaný, je zajímavý a pobaví. Naše země má malý trh. To trošku souvisí s posledním dotazem. Podle slov lidí, kteří mají na realizaci vliv chtějí Češi něco jednoduchého (aby to nenutilo diváka dumat nad tím co viděl), objektivního, rodinného a o vztazích. Když se na to podíváš, takových filmů jsou v česku kvanta a jsou na jedno brdo. Většinou nenadchnou, ale ani neurazí. Osobně mě do nedávna nejvíce bavilo psát žánry mysteriózní/thriller/horor/film-noir, ale v poslední době jsem se odklonil ke komediím (popřípadě společensko-kritickým komediím) a drama. Takže uvidíme. Aktuálně se chystám psát drama z českého prostředí. Můžu o něm zatím říct jen toto -> Vesnickou idylku naruší faktor odjinud. Takových filmů je taky kvanta :) ale pokusím se ze všech sil vymezit klišé, dát divákům něco jiného, ale přesto ryze “českého“.
 
Ještě jedna související otázka. Kteří vysnění herci by měli v tvém filmu hrát?
Sakra, to je těžké. :) No, ale aby to bylo z hlediska pohlaví genderově vyvážené, tak ze zahraničních herců Margot Robbie a Ryan Reynolds. Z českých Anna Geislerová a Ivan Trojan.
Na závěr je něco co bys chtěl vzkázat návštěvníkům a posluchačům elektronické hudby? 
Choďte na párty, protože VY jste párty!!! Bez vás by nemělo cenu hrát a skládat hudbu. Poslouchejte to, co vás baví a zároveň se nebojte hledat, poslouchat a chodit na nová neprovařená jména.